...:: TÜRKİYE – BELÇİKA ÜÇLÜ BAKANLAR ZİRVESİ::...

Adalet Bakanı Sadullah ERGİN, Dışişleri Bakanı Ahmet DAVUTOĞLU ve İçişleri Bakanı İdris Naim ŞAHİN  ile birlikte 22 Ocak 2013 tarihinde , Belçikalı mevkidaşları  Adalet Bakanı Annemie TURTELBOOM, Dışişleri Bakanı Didier REYNDERS, İçişleri Bakanı ve Fırsat Eşitliğinden Sorumlu Devlet Bakanı Joelle MILQUET ve İltica Göç Sosyal Entegrasyon ve Yoksullukla Mücadeleden Sorumlu Devlet Bakanı Maggie DE BLOCK  ev sahipliğinde Brüksel’de bir çalışma toplantısı gerçekleştirmişlerdir. Adalet Bakanlığı heyetinde Sayın Bakana Yüksek Müşavir Adnan BOYNUKARA, Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü Genel Müdürü Dr. Nurdan OKUR, Avrupa Birliği Genel Müdürü Ali BİLEN, Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Mehmet POLAT, Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü Tetkik Hakimleri M.Üzeyir KARABIYIK ile Mehmet TAKIMSU ve tercüman Mediha IŞITMAN eşlik etmişlerdir.

Toplantının öncelikli gündem maddesi, ülkemiz ile Belçika arasında terörle mücadele konusundaki işbirliğinin etkinliğinin artırılması olarak belirlenmiştir. Oldukça verimli geçen toplantının sabah gerçekleşen ilk oturumunda Sayın Bakanlar, Belçikalı mevkidaşları farklı salonlarda bir araya gelerek terörle ortak mücadeleye dair değerlendirmelerde ve görüş alışverişinde bulunmuşlardır. Sayın Bakan ve beraberindeki heyet, Belçika Adalet Bakanı Annemie TURTELBOOM ve heyeti ile,  terör suçlarına ilişkin davalar başta olmak üzere adli işbirliğinin güçlendirilmesi ve mevcut aksaklıkların giderilmesi konularında görüşmelerde bulunmuşlar; ortak çalıştaylar düzenlenmesi ve adli işbirliğinin hızlandırılması amacıyla irtibat noktaları belirlenmesi konusunda  ortak karar almışlardır. Sonraki oturumda, tüm heyetler aynı salonda bir araya gelerek önceki oturumda görüşülen hususlar üzerinde ortak değerlendirme yapmışlar ve terörle mücadelede uluslararası işbirliğinin gerekliliğini vurgulamışlardır.

Toplantı bitiminde tüm Bakanların katılımı ile bir basın toplantısı gerçekleştirilmiş ve toplantı esnasında her iki ülke Adalet Bakanlıkları arasında adli işbirliğinin geliştirilmesine dair “Ortak Açıklama” metni imzalanmıştır.

 
   
   
 
UHDİGM Resmi Web Sitesi © 2017 Tüm Hakları Saklıdır.
Webmaster: Selin KILIÇ
Bu Sitede Yayınlanan Tüm İçerikler, İzinsiz Kaynak Gösterilemez ve Yayınlanamaz.